នាវាចម្បាំងរបស់ប្រទេស​ជប៉ុនចូលចតនៅកម្ពុជា កាលពីឆ្នាំ២០១៩។រូបភាព៖ ក្រសួងព័ត៌មាន
ភ្នំពេញ៖ នាវាចម្បាំងរបស់ប្រទេស​ជប៉ុន​នឹង​ចូល​មក​ដែន​ទឹក​កម្ពុជា ក្នុង​មូលដ្ឋាន​កង​ទ័ពជើង​ទឹករាមនៃ​ខេត្តព្រះសីហនុ រយៈ​ពេល​៤​ថ្ងៃ ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ដល់​ថ្ងៃទី​២២ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥។នេះបើយោងតាម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ឈុំ សុជាតិ ជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួង​ការពារ​ជាតិ ថ្លែងប្រាប់ ស៊ីស៊ីថាមស៍ នៅថ្ងៃទី ១ ខែមេសានេះ។
យោងតាមនាយឧត្តមសេនីយ៍ ឈុំ សុជាតិ បានថ្លែងប្រាប់ ស៊ីស៊ីថាមស៍ នាវាចម្បាំងរបស់ប្រទេស​ជប៉ុន​នឹង​ចូល​មក​ដែន​ទឹក​កម្ពុជា ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ដល់​ថ្ងៃទី​២២ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥។ការមកដល់នេះ បាននាំឱ្យជប៉ុន​នឹង​ក្លាយ​ជា​ប្រទេស​ដំបូង​បង្អស់​ដែល​កម្ពុជា​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​មាន​នាវា​ចូល«​មូលដ្ឋាន​កង​ទ័ព​រាម»​ដែល​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ទំនើប​កម្ម ដោយ​កងទ័ព​ចិន។
ត្រង់ចំណុចនេះ នាយឧត្តមសេនីយ៍ ឈុំ សុជាតិ ធ្លាប់បានពន្យល់ប្រាប់ ស៊ីស៊ីថាមស៍ ថា ការដែលប្រទេសកម្ពុជាសម្រេចឱ្យនាវាចម្បាំងរបស់ប្រទេស​ជប៉ុន​ចូលចតមុនគេ អាចដោយសារជប៉ុនបានដាក់សំណើរមករាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានមុនគេ។
កន្លងទៅ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា គ្រោងនឹងរៀបចំសម្ពោធ«​មូលដ្ឋាន​កង​ទ័ពជើង​ទឹករាម»នៅ​ថ្ងៃ​ទី២ ខែ​មេសា ក្រោមអធិបតីភាពរបស់សម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា។ប៉ុន្តែគម្រោងនេះ ត្រូវបានប្រកាសលើកពេលវិញ ដោយរហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ គេ​មិន​ទាន់​ដឹង​នៅ​ឡើយ​ទេ​ថា ​តើ​ការ​សម្ពោធ​នឹង​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​ណា​ឡើយ។
ជាការកត់សម្គាល់ «​មូលដ្ឋាន​កង​ទ័ពជើង​ទឹករាម»របស់កម្ពុជា​ បាន​​ក្លាយ​ជា​បញ្ហា​ចម្រូង​ចម្រាស​មួយ ដោយ​សារ​មាន​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ពី​សហរដ្ឋអាម៉េរិក​នឹង​ប្រើប្រាស់​មូលដ្ឋាន​នេះ ​សម្រាប់​ពង្រីក​អំណាច​របស់​ខ្លួន។ប៉ុន្តែការចោទប្រកាន់នេះ ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាច្រានចោល។
​ថ្លែង​ក្នុង​ពិធី​ ​«​អប​អរសាទរ​ខួប​អនុ​ស្សា​វ​រី​យ៍ ​២​៥​ ​ឆ្នាំ​ ​ថ្ងៃ​បង្កើត​បញ្ជាការ​ដ្ឋា​ន​កងទ័ពជើងគោក​ ​នៃ​កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ​» សម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត បានអះអាងថា ការអភិវឌ្ឍ ​មូលដ្ឋាន​កង​ទ័ពជើង​ទឹករាម»គោលបំណង​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​មូលដ្ឋានទ័ព​ជើងទឹក​ ​និង ​បង្កើន​សមត្ថភាព​កម្លាំង​យោធា ​គឺ​ដើម្បី​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​ការពារ​ជាតិ​របស់​ខ្លួន​ ​ហើយ​គ្មាន​បំណង​រំលោភបំពាន​ ​ឬ​ឈ្លានពាន​ប្រទេស​ណា​ទេ​។​
បន្ថែមពីនេះ សម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រកាសថា ​មូលដ្ឋានទ័ព​ជើងទឹក​រាម​ ​នឹង​មិន​អនុញ្ញាត​អោយ​មាន​មូលដ្ឋាន​កងទ័ព​បរទេស​ទេ​ ​ដែល​នេះ​ស្របតាម​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​កម្ពុជា​ ​ក្នុង​ការ​រក្សា​អធិបតេយ្យភាព​ ​និង​ឯករាជ្យ​ភាព​របស់​ខ្លួន​។​ ​ដោយ​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​ការ​ការពារ​មូលដ្ឋានទ័ព​ជើងទឹក​ ​និង​កង​កម្លាំងទ័ព​របស់​កម្ពុជា​ ​ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​មាន​គោលបំណង​កាត់បន្ថយ​ការ​ព្រួយបារម្ភ​ទាក់ទង​នឹង​ចេតនា​ឈ្លានពាន​ផ្សេងៗ​។៕