កណ្តាល៖ សម្តេចព្រះមហាសុមេធាធិបតី កិត្តិបណ្ឌិត អំ លីមហេង សម្ដេចព្រះសង្ឃនាយក គណៈមហានិកាយ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី ២៣ មីនានេះ បានយាងពិនិត្យទីតាំង«តម្កល់ព្រះពុទ្ធបដិមា»នៅអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ សម្រាប់ជាទីគោរពសក្ការៈបូជារបស់បណ្តាពុទ្ធបរិស័ទជាតិ និងអន្តរជាតិធ្វើដំណើការឆ្លងកាត់នៅទីនោះ។ការយាងនិមន្តនេះ គឺតបតាមការយាងនិមន្តលោកអ្នកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ពុង ឃាវសែ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្រុមហ៊ុនកាណាឌីយ៉ាគ្រុប និងឯកឧត្ដមឧកញ៉ា ឆារស៍ វ៉ាន់ នាយកគ្រប់គ្រង នៃក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា អ៊ែរផត អ៊ិនវេសមិន ឯ.ក។
យោងតាមលេខាធិការដ្ឋានគណៈសង្ឃនាយក បានគូសបញ្ជាក់ថា ការកសាងទីតម្កល់ព្រះពុទ្ធបដិមា ដើម្បីបង្ហាញពី រចនាបទ វប្បធម៌ និង ការលើកតម្កើងព្រះពុទ្ធសាសនា ជាសាសនារបស់រដ្ឋ ទៅកាន់ភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិ ដែលគ្រោងបើកដំណើរនាពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ។
គួរបញ្ជាក់ថា គិតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ លំដាប់4F របស់កម្ពុជាសម្រេចការសាងសង់ ប្រមាណជាង ៩៥% ចាយថវិកាអស់ប្រមាណជា១៦០០លានដុល្លារអាម៉េរិក ហើយគ្រោងដាក់ឲ្យដំណើរការជាផ្លូវការនៅខែកក្កដាខាងមុខនេះ។ ព្រលានយន្តហោះថ្មីនេះ សាងសង់ឡើងលើផ្ទៃដីជាង ២ ៦០០ហិចតា ជាព្រលានយន្តហោះលំដាប់ 4F ដែលអាចធ្វើអោយយន្តខ្នាតធំចុះចតបានដូចជា ប្រភេទ Airbus A380 និងប្រភេទ Boeing 747 និង អាចទទួលអ្នកដំណើរបានរហូតដល់ ១៣លាននាក់ ក្នុង១ឆ្នាំ ក្នុងដំណាក់កាលទី១។
ក្រៅពី«ទីតាំងតម្កល់ព្រះពុទ្ធបដិមា» ក្នុងអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ កំពុងរៀបចំរូបចម្លាក់មាន«រចនាបថខ្មែរ»រាប់រយ បាននឹងកំពុងរៀបចំដឹកជញ្ជូនពីខេត្តសៀមរាបទឹកដីវប្បធម៌របស់ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីរៀបចំតុបតែងក្នុងអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ បង្ហាញជូនភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិឱ្យបានយល់កាន់តែច្បាស់ពី វប្បធម៌ ប្រពៃណីរបស់កម្ពុជា៕